A gyertya anyaga
A gyertyakészítés hagyományos alapanyaga a viasz, paraffin, szója viasz, méhviasz, sztearin, de modernebb anyagokból mint gyertyazselé is önthetünk gyertyát.
Ezeket keverhetjük is egymással attól függően, hogy melyik előnyös tulajdonságait akarjuk hangsúlyozni, kihasználni.
A gyertyazselé áttetsző, mely könnyen színezhető és illatosítható, azonban jellemzően 3-4- szer annyiba kerül mint a paraffin.
Akik a természetes anyagokat kedvelik, azoknak jó választás a méhviasz vagy szójaviasz.
Tudni kell azonban, hogy a méhviasszal nehezebb az öntés elvégezni, nehezebben folyik és jobban ragad bármilyen szerszámhoz, ami ugyebár szükséges a munkavégzéshez.
Ráadásul a természetes anyagként kínált viaszok sok esetben paraffin alapúak némi módosítással s a természetes jelző csupán egy marketing fogás.
Ugyanakkor magasabb áron juthatunk hozzá.
A paraffin a legolcsóbb s a kezdő gyertyaöntőknek a legalacsonyabb cseppenésponja és jó folyóssága miatt a legjobb választás.
A gyertya színezése, illatosítása
A gyertyát illatosíthatjuk illóolajokkal, színezhetjük pigmentekkel.
Csak arra kell vigyázni, hogy az égés során ne keletkezzen káros anyag.
Ha már egyediség, valljuk be, nem ez tesz egyedivé egy gyertyát. Ahhoz nem kell sok kreativitás, hogy az eredetileg kék gyertyát mi pirossá varázsoljuk, vagy éppen a rózsillat helyett jázmint használunk.
Szokás még a gyertyába különböző tárgyakat, lemezkéket, csillámot, foszforeszkáló port, kagylóhéjat, szárított virágot stb. elhelyezni.
Ezek mássá teszik ugyan a gyertyáinkat, de amit mindenki meg tud csinálni erőfeszítés nélkül, az nem jelent túl nagy hozzáadott értéket.
A gyertya formája
Szerintünk ez tesz igazán egyedivé egy gyertyát. Ugyanis egy bonyolult forma kiöntése nem egyszerű.
De kombinálhatjuk is a formákat, ez viszont kreatív technikákat igényel. Hogyan helyezhetjük el a kanócot praktikusan a formában?
Erre mutatunk egy példát, amit ebben a gyertyaöntő használati útmutatóban olvashat el.